Kiedy tatuaż przestaje cieszyć – poznaj możliwości laserowego usuwania tatuażu

Tatuaże to forma wyrażania siebie, która zyskuje na popularności. Jednak nie zawsze jesteśmy zadowoleni z wyborów dokonanych na stałe. Z czasem gusta się zmieniają, a tatuaż, który kiedyś był powodem do dumy, może stać się źródłem frustracji. Na szczęście, dzięki nowoczesnym technologiom, istnieją skuteczne metody usuwania niechcianych tatuaży. Jedną z nich jest laseroterapia.

Dlaczego decydujemy się na usunięcie tatuażu?

Decyzja o usunięciu tatuażu może wynikać z różnych przyczyn. Często są one osobiste i związane z indywidualnymi doświadczeniami. Oto kilka najczęstszych przyczyn, dla których ludzie decydują się na usunięcie tatuażu:

  • zmiana gustu,
  • tatuaż został wykonany dawno i nie jest zgodny z naszymi obecnymi wartościami,
  • zmiana pracy, nowe zobowiązania zawodowe,
  • rozwód, zmiana partnera, którego imię mamy wytatuowane na ciele,
  • tatuaż wyblakł, rozmył się, stracił swoją wyrazistość,
  • tatuaż przypomina o wydarzeniach, relacjach lub doświadczeniach, o których chcielibyśmy zapomnieć.

Jak laser działa na tatuaż?

Lasery do usuwania tatuażu, z których korzystają m.in. specjaliści z Kliniki Ambroziak w Warszawie, emitują bardzo krótkie i intensywne impulsy światła, które są absorbowane przez pigment tatuażu. Energia lasera powoduje, że pigment zostaje rozbity na mikroskopijne cząsteczki. Urządzenie precyzyjnie celuje w barwnik tatuażu, minimalizując uszkodzenia otaczającej skóry. Rozbite cząstki pigmentu są następnie usuwane przez układ limfatyczny organizmu. Proces ten trwa kilka tygodni, dlatego konieczne jest wykonanie serii zabiegów w odpowiednich odstępach czasowych, aby całkowicie pozbyć się tatuażu.

Efekty laserowego usuwania tatuażu

Tatuaż nie znika natychmiast po pierwszym zastosowaniu lasera. Pigment blaknie stopniowo z każdą sesją. Pełny efekt widoczny jest zwykle po kilku miesiącach. Kolor czarny i granatowy reagują najlepiej na działanie zabiegu, ponieważ są w stanie zaabsorbować większość długości fal emitowanych przez lasery. Z kolei jasne kolory, takie jak żółty czy zielony, mogą wymagać więcej sesji do ich całkowitej eliminacji. Nowoczesne technologie laserowe minimalizują ryzyko blizn, jednak nie można całkowicie wykluczyć możliwości powstania uszkodzeń skóry, zwłaszcza jeśli tatuaż znajduje się głęboko. Po każdej sesji skóra potrzebuje czasu na regenerację – może wystąpić lekkie zaczerwienienie, obrzęk czy pęcherze, które zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni.

Czy każdy tatuaż można usunąć laserowo?

Choć laserowe usuwanie tatuaży jest bardzo skuteczne, nie każdy tatuaż można usunąć w ten sposób. Oto kilka czynników, które mogą wpływać na skuteczność usuwania tatuażu laserem:

  • kolor tatuażu – ciemne kolory są najłatwiejsze do usunięcia, jasne mogą być bardziej oporne i wymagać więcej sesji, zupełnie biały barwnik jest niemożliwy do usunięcia laserowo;
  • wiek tatuażu – starsze tatuaże są zazwyczaj łatwiejsze do usunięcia, ponieważ pigment zaczął się już rozkładać naturalnie;
  • głębokość umiejscowienia pigmentu – im głębiej, tym trudniej go usunąć;
  • typ skóry – osoby z ciemną karnacją mogą mieć większe trudności z usunięciem tatuażu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów laserowych i innych rozwiązań z dziedziny medycyny estetycznej? Odwiedź blog Find Beauty Expert i zobacz więcej.

Photo of author

Krystian